Ventilatsioon kojuMillist ventilatsioonilahendust valida oma koju, et see tagaks värske õhu taskukohase hinnaga? 

Oleme juba mitukümmend aastat harjunud ka eramajades nägema ventilatsiooniseadmeid, mis toovad ruumi värsket õhku ja viivad ebameeldiva lõhna välja. Uut ehitades või vana renoveerides tasuks selle küsimusega tõsiselt tegeleda, sest puhas ja piisav värske õhk on üks tervise aluseid.

Kuigi ka tänapäeval ehitatakse uusi hooneid või renoveeritakse vanu selliselt, et ventilatsioon on justkui kõrvaline ning ebavajalik kulu, on teadlikud tellijad hakanud sellele rohkem tähelepanu pöörama.

Ventilatsiooni definitsioon on ruumide varustamine eelsoojendatud või -jahutatud värske õhuga. Värske õhu osa on selge ja oluline on tagada selle piisavus. Täpsustada tuleks aga soojendamise ja jahutamise osa. Nimelt tavaolukorras, kus ruumi temperatuur on seal viibivatele inimestele sobiva temperatuuriga, tundub sellest üle 4-5 kraadi külmema või soojema õhu liikumine ebamugavana.

Tsentraalsete ventilatsiooniseadmete üheks osaks on lisaks ventilaatoritele ka soojusvahetid, mis annavad väljatõmmatavast õhust energia läbi soojusvaheti sissepuhutavale õhule, tõstes või langetades selle teperatuuri. Soojemates riikides Lõuna- ja Kesk-Euroopas piisab tavaliselt kõrge kasuteguriga soojusvahetist, et tagada sobiva temperatuuriga sissepuhutav õhk. Kui temperatuur langeb talvel alla -5 kraadi, vajavad ventilatsiooniseadmed ka lisakütet. Ikka selleks, et tagada piisav ning mugav sissepuhtava õhu temperatuur.

Detsentraliseeritud ventilatsiooniseadmed on mõeldud enamasti kortermajadesse, kus napib ruumi või puudub võimalus torude vedamiseks. Sellisel juhul kasutatakse lokaalseid, enamasti paaris töötavaid ventilaatoreid. Kui lisada keraamiline soojusvaheti, saamegi ventilatsiooniseadme. Välistemperatuuri langedes vähendab seade sissepuhutava õhu hulka, et sissepuhtav õhk jahe poleks. 

Tsentraalsed seadmed on meie kliimas rohkem levinud ning need on ka mõnevõrra sobivamad eramutele. Neile on rohkem lisaseadmeid ja ka torude vedamisel pole seal tavaliselt piiranguid. 

Seadmete valikul on oluline õhuhulga dimensioneerimine ehk see, kui suur peab olema õhuvahetus, et tagada ruumides värske õhk. Samuti on oluline energiatõhusus, mis saavutatakse enamasti soojusvaheti kõrge kasuteguriga. Olulised on seadmete kasutajatele veel vaikne müra, mugav juhtpult ja sobiv hind. 

Alates 2019 aastast oleme pakkunud oma klientidele ventilatsiooniseadmeid firmalt KLIMOR, mis pakub kompatseid ja töökindlaid seadmeid mõistliku hinnaga. Vaata seadmete parameetreid lähemalt kodulehelt www.klimor.ee. 

Kui ehitad või renoveerid maja, siis anna sellest meile märku epostile info@majakliima.ee ja pakume sulle välja just sinule sobiva lahenduse.